Úvod » Beletria » Havran/ Zlatý skarabeus / Príhody Arthura Gordona Pyma (Edgar Allan Poe)


        

Havran/ Zlatý skarabeus / Príhody Arthura Gordona Pyma (Edgar Allan Poe)

Predané

 

Číslo produktu: 04509
Vydavateľ: Tatran
Rok vydania: 1984
Edícia: Zlatý fond svetovej literatúry
Cena:
15,00 €

Život a tvorba istých spisovateľov sa až nápadne ľahko stávajú predmetom legiend. Aj Edgar Allan Poe bol pre nás dlho akýmsi stelesnením mýtu o "prekliatom" básnikovi neskorého romantizmu, zmietajúcom sa v zúfalstve lásky a smrti. Dožil sa iba štyridsiatich rokov, zväčša ho stíhalo nešťastie za nešťastím a uznania sa mu od súčasníkov nedostalo v zaslúženej miere. A predsa jeho literárny odkaz zasiahol do vývoja americkej i svetovej literatúry. Edgar Allan Poe - básnik, poviedkár, literárny kritik a teoretik.

Vo výbere sa nachádzajú básne, poviedky a román amerického spisovateľa. Sám sa považoval za poeta a básňou Havran sa mu podarilo navždy sa zapísať do histórie, keď sa dodnes považuje za jedno z najpôsobivejších poetických diel v anglickom jazyku a už päť rokov po jej uverejnení ju v USA zaradili do školských čítaniek. Prvá časť knihy je tak venovaná jeho básnickej tvorbe - samozrejme nechýba ani báseň Havran.

Napriek básnickým ambíciam vynikal aj v próze a svojimi poviedkami ďalekosiahle ovplyvnil formu i rozvoj tohto žánru, hojne sa venoval takzvanej rozprávke hrôzy a strašidelným príbehom. Istú záľubu mal i v nadprirodzených témach a ešte hlbší a mučivejší bol jeho záujem o smrť a umieranie. Druhá časť knihy je venovaná jeho poviedkam a nechýba v nej ani prvá detektívna poviedka vo svetovej literatúre - Vražda na ulici Morgue.

Tretiu časť napĺňa jeho jediný román. Dobrodružné príbehy Arthura Gordona Pyma z Nantucketu sú jedinečným dôkazom literárneho majstrovstva Edgara Allana Poa. Neobyčajne dômyselný námornícky román, prešpikovaný prvkami exotiky, hororu a tajomna sa okamžite stretol s obrovským čitateľským záujmom na oboch stranách Atlantiku, pretože v ničom nezaostáva za autorovými famóznymi poviedkami. Svojím dielom inšpiroval Fiodora Michailoviča Dostojevského, Howarda Phillipsa Lovecrafta i Arthura Conana Doyla a jeho veľký obdivovateľ Jules Verne vydal roku 1897 román Ľadová sfinga, ktorý je priamym pokračovaním Pymových príhod.

 

Počet strán: 632
Jazyk: slovenský 
Väzba: pevná s prebalom
Stav prebalu: 4/5
Stav knižného bloku: 5/5

YjM4ZWVmZ